Microchip Technology PIC18F4539-I/ML
PIC18F4539-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4539-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F4539-I/ML.pdf
Availability of PIC18F4539-I/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18F4539-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4539-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F4539-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size24KB (12K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1408 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4539-I/ML
Related LinksPIC18F4, PIC18F4539-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4539-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F4539-I/ML
IC 3-8 LINE DECOD/DEMUX 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC Z8 ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 26.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf