Microchip Technology PIC18F4585-H/PT
PIC18F4585-H/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4585-H/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F4585-H/PT.pdf
Availability of PIC18F4585-H/PT
QUANTITY
PIC18F4585-H/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4585-H/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F4585-H/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed25MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size48KB (24K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4585-H/PT
Related LinksPIC18F4, PIC18F4585-H/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4585-H/PT Details Description
Related parts for PIC18F4585-H/PT
WIRE DUCT SLOTTED 3"X3" 8PC/6.5' datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 BK RED datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV NP0 2220 datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 25mA Backlight 12-DFN (3x2) datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A TIN datasheet.pdf