Microchip Technology PIC18F45K20T-I/MV
PIC18F45K20T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F45K20T-I/MV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC18F45K20T-I/MV.pdf
Availability of PIC18F45K20T-I/MV
QUANTITY
PIC18F45K20T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F45K20T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC18F45K20T-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F(2,4)xK20 Errata/Datasheet 22/May/2013
Errata and Datasheet Update 20/Dec/2013
Datasheet/Errata Update 09/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F45K20T-I/MV
Related LinksPIC18F45, PIC18F45K20T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F45K20T-I/MV Details Description
Related parts for PIC18F45K20T-I/MV
CONN RCPT 8POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LAMP CCFL 1650V 2.6MM X 360MM datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 600VAC 170VDC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 250A 4032 datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf