Microchip Technology PIC18F45K20T-I/MV
PIC18F45K20T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F45K20T-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC18F45K20T-I/MV.pdf
Availability of PIC18F45K20T-I/MV
QUANTITY
PIC18F45K20T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F45K20T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC18F45K20T-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F(2,4)xK20 Errata/Datasheet 22/May/2013
Errata and Datasheet Update 20/Dec/2013
Datasheet/Errata Update 09/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F45K20T-I/MV
Related LinksPIC18F45, PIC18F45K20T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F45K20T-I/MV Details Description
Related parts for PIC18F45K20T-I/MV
DIP CABLE - HDM10S/AE10G/X datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 638MA 490 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
OSC MEMS 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf