Microchip Technology PIC18F4610T-I/PT
PIC18F4610T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4610T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F4610T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F4610T-I/PT
QUANTITY
PIC18F4610T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4610T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F4610T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
Errata/Datasheet Update 03/Dec/2014
Errata Update 03/Dec/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4610T-I/PT
Related LinksPIC18F46, PIC18F4610T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4610T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F4610T-I/PT
CORD STR W/LED 5A FUSE DC PLUG datasheet.pdf
CAP ROCKER PADDLE GREEN datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
BOARD SAR ADC LTC2379-18 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 67K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf