Microchip Technology PIC18F4680-E/ML
PIC18F4680-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4680-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F4680-E/ML.pdf
Availability of PIC18F4680-E/ML
QUANTITY
PIC18F4680-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4680-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F4680-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed25MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4680-E/ML
Related LinksPIC18F4, PIC18F4680-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4680-E/ML Details Description
Related parts for PIC18F4680-E/ML
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 14TSSOP datasheet.pdf
POWER CHASSIS 200W 4 SLOT datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 72POS VERT datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 250MHZ 10HMSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf