Microchip Technology PIC18F4680-I/P
PIC18F4680-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4680-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC18F4680-I/P.pdf
Availability of PIC18F4680-I/P
QUANTITY
PIC18F4680-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4680-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC18F4680-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Revision PDIP-28L/40L17/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4680-I/P
Related LinksPIC18F4, PIC18F4680-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4680-I/P Details Description
Related parts for PIC18F4680-I/P
PROTO BOARD 8PIN SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
25P BLACK PLASTIC HOOD TOP & SID datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf