Microchip Technology PIC18F46J53T-I/PT
PIC18F46J53T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F46J53T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F46J53T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F46J53T-I/PT
QUANTITY
PIC18F46J53T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F46J53T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F46J53T-I/PT
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18J
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.15 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F46J53T-I/PT
Related LinksPIC18F46, PIC18F46J53T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F46J53T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F46J53T-I/PT
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
RES 1.80K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 120A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
LM 3.5/90/7 BK datasheet.pdf
DMR20 KEY-NOTCH NIBBLER TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf