Microchip Technology PIC18F46K80T-I/PT
PIC18F46K80T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F46K80T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F46K80T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F46K80T-I/PT
QUANTITY
PIC18F46K80T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F46K80T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F46K80T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 06/Dec/2013
PIC18F66K80 Errata Update 26/Feb/2014
PIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 14/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 23/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F46K80T-I/PT
Related LinksPIC18F46, PIC18F46K80T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F46K80T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F46K80T-I/PT
SIDACTOR BI 170V 400A DO-214AA datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFM15S/AE15M/CFM15S datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 697-FCBGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 136-144MHZ MX datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 102MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf