Vishay/BCcomponents MKP385630016JPP4T0
MKP385630016JPP4T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385630016JPP4T0
Brief Description
CAP FILM 30UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385630016JPP4T0.pdf
Availability of MKP385630016JPP4T0
QUANTITY
MKP385630016JPP4T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385630016JPP4T0
Internal Part NumberEIS-MKP385630016JPP4T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package77
Packaging*
Capacitance30µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385630016JPP4T0
Related LinksMKP385630, MKP385630016JPP4T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385630016JPP4T0 Details Description
Related parts for MKP385630016JPP4T0
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 350 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.55A TO220-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
VLV SENS.AC/DC2WIRE,PRE-WIRE datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf