Microchip Technology PIC18F46K80T-I/PT
PIC18F46K80T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F46K80T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F46K80T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F46K80T-I/PT
QUANTITY
PIC18F46K80T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F46K80T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F46K80T-I/PT
PCN Design/SpecificationPIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 06/Dec/2013
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 23/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (32K x 16)
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F46K80T-I/PT
Related LinksPIC18F46, PIC18F46K80T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F46K80T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F46K80T-I/PT
IDC CABLE- APR20A/ AE20M / APR20 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf