Microchip Technology PIC18F6585T-I/PT
PIC18F6585T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F6585T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18F6585T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F6585T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18F6585T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F6585T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F6585T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size48KB (24K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F6585T-I/PT
Related LinksPIC18F65, PIC18F6585T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F6585T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F6585T-I/PT
CONN HEADER 12POS 2MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 4KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC XO 672.1627MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638236600 datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TRANS FLYBACK POE SMD datasheet.pdf
CONN SUBMINI COAXIAL M datasheet.pdf
NBC- 5 0-93E/FRD SCO US datasheet.pdf
1500UF 350V 45X60MM 85C 5000H datasheet.pdf