Microchip Technology PIC18F6585T-I/PT
PIC18F6585T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F6585T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18F6585T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F6585T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18F6585T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F6585T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F6585T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size48KB (24K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F6585T-I/PT
Related LinksPIC18F65, PIC18F6585T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F6585T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F6585T-I/PT
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 100BGA datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 11.81"L X 7.87"W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC R6 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf