Microchip Technology PIC18F65K22-E/PT
PIC18F65K22-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F65K22-E/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18F65K22-E/PT.pdf
Availability of PIC18F65K22-E/PT
QUANTITY
PIC18F65K22-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F65K22-E/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F65K22-E/PT
PCN Design/SpecificationPIC18F87K22 Errata/Datasheet Update 13/Jan/2014
PIC18F87K22 Errata/Datasheet Update 20/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 15/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F65K22-E/PT
Related LinksPIC18F65, PIC18F65K22-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F65K22-E/PT Details Description
Related parts for PIC18F65K22-E/PT
FIXED IND 470UH 340MA 1.44 OHM datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
TOOL REMOVAL = M81969/30B-01 datasheet.pdf
AQH SSR ZERO-CROSS 1.2A datasheet.pdf