Microchip Technology PIC18F66K22-I/PT
PIC18F66K22-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F66K22-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18F66K22-I/PT.pdf
Availability of PIC18F66K22-I/PT
QUANTITY
PIC18F66K22-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F66K22-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F66K22-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F87K22 Errata/Datasheet Update 13/Jan/2014
PIC18F87K22 Errata/Datasheet Update 20/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 15/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F66K22-I/PT
Related LinksPIC18F66, PIC18F66K22-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F66K22-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F66K22-I/PT
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
INSUL SLEEVE BLUE 20-.058/.080 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
BUZZER PIEZO datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 100' datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 50POS DR TH datasheet.pdf