Vishay/Dale RN65E2432BBSL
RN65E2432BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65E2432BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65E2432BBSL.pdf
Availability of RN65E2432BBSL
QUANTITY
RN65E2432BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65E2432BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65E2432BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65E2432BBSL
Related LinksRN65E2, RN65E2432BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65E2432BBSL Details Description
Related parts for RN65E2432BBSL
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TRANS TEL 600 OHM 1.15 INS.LOSS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR AMP 8000PSI 4-20MA OUT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
CABLE CLAMP FOR 6.3MM CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf