Microchip Technology PIC18F8390-I/PT
PIC18F8390-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F8390-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC18F8390-I/PT.pdf
Availability of PIC18F8390-I/PT
QUANTITY
PIC18F8390-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F8390-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F8390-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC18 J Series MCU Overview
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Coated Copper Bond Wire 21/Oct/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O66
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F8390-I/PT
Related LinksPIC18F8, PIC18F8390-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F8390-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F8390-I/PT
24P TIMER CONN HSG RH BLK datasheet.pdf
IC BLUECORE4 HEADSET 56-QFN datasheet.pdf
AM60501-500-149 LOC CYL datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 76000UF 100V SCREW datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 6A datasheet.pdf