Vishay/Dale RWR74S1501FRB12
RWR74S1501FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S1501FRB12
Brief Description
RES 1.5K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S1501FRB12.pdf
Availability of RWR74S1501FRB12
QUANTITY
RWR74S1501FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S1501FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR74S1501FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S1501FRB12
Related LinksRWR74S1, RWR74S1501FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S1501FRB12 Details Description
Related parts for RWR74S1501FRB12
SENSOR DIFF PRESS 14.5PSI MAX datasheet.pdf
CABLE ASSY 5.5X2.5MM M/F R/A 3' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET 26-30AWG MINI U MNL datasheet.pdf
TRANSLATING TRANSCEIVER 6XSON datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
CA3100E36-10SB06 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf