Microchip Technology PIC18F8490T-I/PT
PIC18F8490T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F8490T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC18F8490T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F8490T-I/PT
QUANTITY
PIC18F8490T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F8490T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F8490T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC18 J Series MCU Overview
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Coated Copper Bond Wire 21/Oct/2013
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O66
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F8490T-I/PT
Related LinksPIC18F84, PIC18F8490T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F8490T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F8490T-I/PT
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
IC BCD UP/DWN COUNT PREST 16SOIC datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 6RESOL 1M datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DEVICE SERVER 1 PORT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DEV BOARD TEMP SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf