AVX Corporation UQCFVA3R0BAT2A\500
UQCFVA3R0BAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCFVA3R0BAT2A\500
Brief Description
CAP CER 3PF 250V 0805
Datasheet Download
UQCFVA3R0BAT2A\500.pdf
Availability of UQCFVA3R0BAT2A\500
QUANTITY
UQCFVA3R0BAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCFVA3R0BAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCFVA3R0BAT2A\500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCFVA3R0BAT2A\500
Related LinksUQCFVA3R0, UQCFVA3R0BAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCFVA3R0BAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCFVA3R0BAT2A\500
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 666.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 4POS datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 150V 800A CHAS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BLZP 5.08/15/180LR SN OR BX datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 5% 1/3W 0603 datasheet.pdf