Microchip Technology PIC18F86K22T-I/PTRSL
PIC18F86K22T-I/PTRSL picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F86K22T-I/PTRSL
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC18F86K22T-I/PTRSL.pdf
Availability of PIC18F86K22T-I/PTRSL
QUANTITY
PIC18F86K22T-I/PTRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F86K22T-I/PTRSL
Internal Part NumberEIS-PIC18F86K22T-I/PTRSL
PCN Design/SpecificationPIC18F87K22 Errata/Datasheet Update 13/Jan/2014
PIC18F87K22 Errata/Datasheet Update 20/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O69
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F86K22T-I/PTRSL
Related LinksPIC18F86K2, PIC18F86K22T-I/PTRSL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F86K22T-I/PTRSL Details Description
Related parts for PIC18F86K22T-I/PTRSL
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 52A SO8FL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 35V SNT-4A datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 55C 55#20 SKT PLUG datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf