Microchip Technology PIC18F86K90-I/PTRSL
PIC18F86K90-I/PTRSL picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F86K90-I/PTRSL
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC18F86K90-I/PTRSL.pdf
Availability of PIC18F86K90-I/PTRSL
QUANTITY
PIC18F86K90-I/PTRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F86K90-I/PTRSL
Internal Part NumberEIS-PIC18F86K90-I/PTRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F87K90 Errata/Datasheet Update 13/Jan/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PIC18FY Errata Data Sheet Update 05/Sep/2014
Errata Update Revision 12/Jan/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package119
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O69
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F86K90-I/PTRSL
Related LinksPIC18F86K, PIC18F86K90-I/PTRSL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F86K90-I/PTRSL Details Description
Related parts for PIC18F86K90-I/PTRSL
RES SMD 30 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 0.32A 8TDFN datasheet.pdf