Microchip Technology PIC18F8722-I/PT
PIC18F8722-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F8722-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC18F8722-I/PT.pdf
Availability of PIC18F8722-I/PT
QUANTITY
PIC18F8722-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F8722-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F8722-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC18 J Series MCU Overview
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPalladium Coated Copper Bond Wire 21/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O70
Program Memory Size128KB (64K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F8722-I/PT
Related LinksPIC18F8, PIC18F8722-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F8722-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F8722-I/PT
CONN RING 14-16 AWG #6 PIDG datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 11POS 2MM T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 30A 8-HVSON datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf