Microchip Technology PIC18LF2410-I/SP
PIC18LF2410-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF2410-I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18LF2410-I/SP.pdf
Availability of PIC18LF2410-I/SP
QUANTITY
PIC18LF2410-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF2410-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18LF2410-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata Update Rev. A1 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B2 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B3 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B4 09/Jan/2015
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF2410-I/SP
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF2410-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF2410-I/SP Details Description
Related parts for PIC18LF2410-I/SP
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 65VDC 3AB datasheet.pdf
RACK DOUBLE 84"X20.25"X30" BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DUAL HOTSWAP PWR CONT 20TSSOP datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
470UF 35V 12,5X20MM 105C 7000H datasheet.pdf