Microchip Technology PIC18LF248-I/SO
PIC18LF248-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF248-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18LF248-I/SO.pdf
Availability of PIC18LF248-I/SO
QUANTITY
PIC18LF248-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF248-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18LF248-I/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF248-I/SO
Related LinksPIC18LF, PIC18LF248-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF248-I/SO Details Description
Related parts for PIC18LF248-I/SO
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS 110DEG 3.5MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 180 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24.9K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
26 AWG POSITIONER ON datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf