Microchip Technology PIC18LF24J11-I/SP
PIC18LF24J11-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF24J11-I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18LF24J11-I/SP.pdf
Availability of PIC18LF24J11-I/SP
QUANTITY
PIC18LF24J11-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF24J11-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18LF24J11-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F46J11 Datasheet Errata Revision 08/Nov/2013
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18J
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF24J11-I/SP
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF24J11-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF24J11-I/SP Details Description
Related parts for PIC18LF24J11-I/SP
CONN RECEPT 3POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
IC MPU M680X0 20MHZ 64QFP datasheet.pdf
CONN PATCHBAY 48JACKS 1.75" datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 34PF 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 201 I/O 256BGA datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 24V datasheet.pdf
RES SMD 3.09M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 19MM datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM FLATPOWER datasheet.pdf
SSD M2 SATA 42MM 16GB PE SLC IND datasheet.pdf