Microchip Technology PIC18LF24K22-E/SS
PIC18LF24K22-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF24K22-E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC18LF24K22-E/SS.pdf
Availability of PIC18LF24K22-E/SS
QUANTITY
PIC18LF24K22-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF24K22-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC18LF24K22-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 19x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF24K22-E/SS
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF24K22-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF24K22-E/SS Details Description
Related parts for PIC18LF24K22-E/SS
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO15 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 50KHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HD CAGE & RCPT R/A 1X1 GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 4.08A (Switch) eSIP-7C datasheet.pdf
CONN HEADER 165POS 3ROW VERT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf