Microchip Technology PIC18LF24K22T-I/SS
PIC18LF24K22T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF24K22T-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC18LF24K22T-I/SS.pdf
Availability of PIC18LF24K22T-I/SS
QUANTITY
PIC18LF24K22T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF24K22T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC18LF24K22T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,100
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 19x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF24K22T-I/SS
Related LinksPIC18LF24, PIC18LF24K22T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF24K22T-I/SS Details Description
Related parts for PIC18LF24K22T-I/SS
D-SUB CABLE MMM25K/MC26G/MFM25K datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS MTA-156 24AWG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 8 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
THERMOSTAT 80 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SYNCFIFO 1024X18X2 128-TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 185MA 1.9 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf