Microchip Technology PIC18LF24K22T-I/SS
PIC18LF24K22T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF24K22T-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC18LF24K22T-I/SS.pdf
Availability of PIC18LF24K22T-I/SS
QUANTITY
PIC18LF24K22T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF24K22T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC18LF24K22T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 19x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF24K22T-I/SS
Related LinksPIC18LF24, PIC18LF24K22T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF24K22T-I/SS Details Description
Related parts for PIC18LF24K22T-I/SS
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO218AB datasheet.pdf
IC LDO VREG/LIN TXRX 8DSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
INDUCOM CRIMP FERRULE 105-115MM datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT 312MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC R-6 datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf