Microchip Technology PIC18LF252-I/SP
PIC18LF252-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF252-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18LF252-I/SP.pdf
Availability of PIC18LF252-I/SP
QUANTITY
PIC18LF252-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF252-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18LF252-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O23
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF252-I/SP
Related LinksPIC18LF, PIC18LF252-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF252-I/SP Details Description
Related parts for PIC18LF252-I/SP
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 8DIP datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC WHT 4X2"X 6' datasheet.pdf
CONN HEADER 36PS.100 DL STR GOLD datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU OD 4.38V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
DIODE MODULE 480V 50A datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 20% 1600VDC datasheet.pdf