Microchip Technology PIC18LF4221-I/P
PIC18LF4221-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4221-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC18LF4221-I/P.pdf
Availability of PIC18LF4221-I/P
QUANTITY
PIC18LF4221-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4221-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4221-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Revision PDIP-28L/40L17/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size4KB (2K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4221-I/P
Related LinksPIC18LF, PIC18LF4221-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4221-I/P Details Description
Related parts for PIC18LF4221-I/P
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V/ADJ 0.75A 9SIP datasheet.pdf
SENSOR HEAD,M18,SIDEVIEW,800MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK F 75 OHM datasheet.pdf
RP BKAD3 RECPT datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf