Microchip Technology PIC18LF4331-I/PT
PIC18LF4331-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4331-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF4331-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF4331-I/PT
QUANTITY
PIC18LF4331-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4331-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4331-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4331-I/PT
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4331-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4331-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF4331-I/PT
CONN SPADE 16-22 AWG #6 RED P-G datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FAST-SLOW datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB datasheet.pdf
CBL CAT5E R/A RJ45-R/A RJ45 5M datasheet.pdf
IC PC MAIN CLOCK CK505 32VFQFN datasheet.pdf
RES 340 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf