Microchip Technology PIC18LF4410-I/ML
PIC18LF4410-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4410-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18LF4410-I/ML.pdf
Availability of PIC18LF4410-I/ML
QUANTITY
PIC18LF4410-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4410-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4410-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
Errata Update Rev. A1 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B2 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B3 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B4 09/Jan/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4410-I/ML
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4410-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4410-I/ML Details Description
Related parts for PIC18LF4410-I/ML
LABEL LSR POLY WHT 1.25 X .38" datasheet.pdf
CONN RCPT KIT 26POS EMI SYSTE datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 24PS DL PCB R/A datasheet.pdf
CAP MICA 8200PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TSM 2" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.25A SOD57 datasheet.pdf
S-TEK M VERT 6POS PCB datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 2000VDC DRAWING T5 datasheet.pdf