Microchip Technology PIC18LF4458-I/ML
PIC18LF4458-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4458-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18LF4458-I/ML.pdf
Availability of PIC18LF4458-I/ML
QUANTITY
PIC18LF4458-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4458-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4458-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size24KB (12K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4458-I/ML
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4458-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4458-I/ML Details Description
Related parts for PIC18LF4458-I/ML
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER SDTV 80-LQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.7A SC74-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 253VAC AXIAL AXI datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf