Microchip Technology PIC18LF4510-I/PT
PIC18LF4510-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4510-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF4510-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF4510-I/PT
QUANTITY
PIC18LF4510-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4510-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4510-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
Errata Update Rev. A1 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B2 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B3 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B4 09/Jan/2015
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4510-I/PT
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4510-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4510-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF4510-I/PT
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 9.1A 14 MOHM TH datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A DL 24QFN datasheet.pdf
BOARD EVAL SWITCH SP8T HMC253 datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
MICRO 51 PIN 18" YEL datasheet.pdf