Microchip Technology PIC18LF452-I/ML
PIC18LF452-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF452-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18LF452-I/ML.pdf
Availability of PIC18LF452-I/ML
QUANTITY
PIC18LF452-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF452-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18LF452-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF452-I/ML
Related LinksPIC18LF, PIC18LF452-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF452-I/ML Details Description
Related parts for PIC18LF452-I/ML
JUMPER-H1505TR/A3048Y/H1505TR 6" datasheet.pdf
REGULATOR 12V-5V 6A SIP W/CU HS datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 6A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf