Microchip Technology PIC18LF4550T-I/PT
PIC18LF4550T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4550T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF4550T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF4550T-I/PT
QUANTITY
PIC18LF4550T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4550T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4550T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4550T-I/PT
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4550T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4550T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF4550T-I/PT
CONN RECEPT 80POS .050X.100 IDC datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL BUFF 28-TSSOP datasheet.pdf
KIT INDUCTOR TPC LARGE SIZES datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS TIN datasheet.pdf
METRAL MINICOAX RECE datasheet.pdf
STB RA HDR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO41 datasheet.pdf