Microchip Technology PIC18LF4585-I/PT
PIC18LF4585-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF4585-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF4585-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF4585-I/PT
QUANTITY
PIC18LF4585-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF4585-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF4585-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size48KB (24K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF4585-I/PT
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF4585-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF4585-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF4585-I/PT
IC AUDIO CODEC '97 18BIT 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC LI-ION CMU 7LDO SERIAL 25USMD datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
48 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
IND NEON AMBER 125V SNAPFIT datasheet.pdf