Microchip Technology PIC18LF458T-I/PT
PIC18LF458T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF458T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18LF458T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF458T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18LF458T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF458T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF458T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF458T-I/PT
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF458T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF458T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF458T-I/PT
CABLE TIE STD RED 11.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT HS 16SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf