Vishay/Dale RWR80N5760FRBSL
RWR80N5760FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N5760FRBSL
Brief Description
RES 576 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N5760FRBSL.pdf
Availability of RWR80N5760FRBSL
QUANTITY
RWR80N5760FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N5760FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N5760FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N5760FRBSL
Related LinksRWR80N5, RWR80N5760FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N5760FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N5760FRBSL
CONN CIR FMALE RTANG 7POS CBLMNT datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.45A 41 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf