Microchip Technology PIC18LF46K80T-I/ML
PIC18LF46K80T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF46K80T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18LF46K80T-I/ML.pdf
Availability of PIC18LF46K80T-I/ML
QUANTITY
PIC18LF46K80T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF46K80T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18LF46K80T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF46K80T-I/ML
Related LinksPIC18LF46, PIC18LF46K80T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF46K80T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18LF46K80T-I/ML
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 50W datasheet.pdf
IC VOICEBAND CODEC 5V 2CH 20SSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 360 LPI datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf