Microchip Technology PIC18LF6520T-I/PT
PIC18LF6520T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF6520T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18LF6520T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF6520T-I/PT
QUANTITY
PIC18LF6520T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF6520T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF6520T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF6520T-I/PT
Related LinksPIC18LF6, PIC18LF6520T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF6520T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF6520T-I/PT
CAP CER 36PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 250K 28SSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD HP 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 25A 2.62 MOHM datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 300W 20A datasheet.pdf
R20M, ROPE ONLY 20M datasheet.pdf
DIODE UFAST 50V 3A DO214AB datasheet.pdf