Microchip Technology PIC18LF6525T-I/PT
PIC18LF6525T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF6525T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18LF6525T-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF6525T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18LF6525T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF6525T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF6525T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size48KB (24K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF6525T-I/PT
Related LinksPIC18LF6, PIC18LF6525T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF6525T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF6525T-I/PT
SW DIP LOW PRO 7 POS GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 120mA 28-TSSOP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H datasheet.pdf
BTS ONESCR 6 ASY datasheet.pdf
SENSOR NPN 150MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf