Microchip Technology PIC18LF6585-I/PT
PIC18LF6585-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF6585-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC18LF6585-I/PT.pdf
Availability of PIC18LF6585-I/PT
QUANTITY
PIC18LF6585-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF6585-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18LF6585-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-64L Palladium Copper Wire 11/Oct/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size48KB (24K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF6585-I/PT
Related LinksPIC18LF6, PIC18LF6585-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF6585-I/PT Details Description
Related parts for PIC18LF6585-I/PT
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CRIMP FLNG - HOOD 9-37P 75-85MM datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROGR 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU SITARA 800MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 24POS datasheet.pdf
26500 57C 2#12 55#20 S RECP AN datasheet.pdf
GT 7C 7#12 SKT RECP BOX datasheet.pdf
Ultracompact Precision10 V/5 V/2.5 V/3.0 V Voltage References IC datasheet.pdf