Microchip Technology PIC24EP256MC204T-I/TL
PIC24EP256MC204T-I/TL picture photo
Mfg. Part Number
PIC24EP256MC204T-I/TL
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 44VTLA
Datasheet Download
PIC24EP256MC204T-I/TL.pdf
Availability of PIC24EP256MC204T-I/TL
QUANTITY
PIC24EP256MC204T-I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24EP256MC204T-I/TL
Internal Part NumberEIS-PIC24EP256MC204T-I/TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
SeriesPIC® 24EP
PackagingTape & Reel (TR)
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size256KB (85.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package44-VTLA (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24EP256MC204T-I/TL
Related LinksPIC24EP256, PIC24EP256MC204T-I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24EP256MC204T-I/TL Details Description
Related parts for PIC24EP256MC204T-I/TL
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 16POS 2.54 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 12V SIP SGL datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf