Microchip Technology PIC24EP32GP202T-I/SO
PIC24EP32GP202T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC24EP32GP202T-I/SO
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC24EP32GP202T-I/SO.pdf
Availability of PIC24EP32GP202T-I/SO
QUANTITY
PIC24EP32GP202T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24EP32GP202T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC24EP32GP202T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
SeriesPIC® 24EP
PackagingTape & Reel (TR)
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (10.7K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24EP32GP202T-I/SO
Related LinksPIC24EP32G, PIC24EP32GP202T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24EP32GP202T-I/SO Details Description
Related parts for PIC24EP32GP202T-I/SO
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 6POS W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
PLUG 3.81MM 6POS DIN RAIL datasheet.pdf