FFF 51721-10002406AB
51721-10002406AB picture photo
Mfg. Part Number
51721-10002406AB
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE R/A LF HDR
Datasheet Download
51721-10002406AB.pdf
Availability of 51721-10002406AB
QUANTITY
51721-10002406AB Order Process
Ship out your order
Specifications of 51721-10002406AB
Internal Part NumberEIS-51721-10002406AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package396
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical24 Signal, 6 Power
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51721-10002406AB
Related Links51721-10, 51721-10002406AB Datasheet, FFF Distributor
51721-10002406AB Details Description
Related parts for 51721-10002406AB
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI RT ANG 3A datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ACTUATOR CONTURA V SERIES datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 200V TO-93 datasheet.pdf
SOLID CORE FLAT CABLE 17MM datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf