Yageo RT0402FRE0782R5L
RT0402FRE0782R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0782R5L
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0782R5L.pdf
Availability of RT0402FRE0782R5L
QUANTITY
RT0402FRE0782R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0782R5L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0782R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0782R5L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0782R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0782R5L Details Description
Related parts for RT0402FRE0782R5L
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf