Rohm Semiconductor R5009FNX
R5009FNX picture photo
Mfg. Part Number
R5009FNX
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 9A TO-220FM
Datasheet Download
R5009FNX.pdf
Availability of R5009FNX
QUANTITY
R5009FNX Order Process
Ship out your order
Specifications of R5009FNX
Internal Part NumberEIS-R5009FNX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs840 mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds630pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5009FNX
Related LinksR500, R5009FNX Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
R5009FNX Details Description
Related parts for R5009FNX
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR CABLE 8 POS M12 datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 2POLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf