Microchip Technology PIC24EP32GP204-I/MV
PIC24EP32GP204-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC24EP32GP204-I/MV
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48UQFN
Datasheet Download
PIC24EP32GP204-I/MV.pdf
Availability of PIC24EP32GP204-I/MV
QUANTITY
PIC24EP32GP204-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24EP32GP204-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC24EP32GP204-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
SeriesPIC® 24EP
PackagingTube
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (10.7K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-UQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24EP32GP204-I/MV
Related LinksPIC24EP32, PIC24EP32GP204-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24EP32GP204-I/MV Details Description
Related parts for PIC24EP32GP204-I/MV
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 1"X 36YD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 45A TO262-3 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH DARLNG 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 18POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf